Jak wybrać okulary dla kierowców?

Okulary dla kierowców muszą być specjalnie wykonane, powinny ułatwiać jazdę i równocześnie uniemożliwić oślepienie kierowcy przez słońce oraz światła aut jadących z naprzeciwka. Na co zwrócić uwagę, szukając okularów do samochodu?

Wybierając okulary dla kierowców powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na 5 rzeczy – stopień przyciemnienia, polaryzację, powłokę antyrefleksyjną, filtr UV i materiał wykonania soczewek. Jeśli szukamy okularów przyciemniających, nie mogą być zbyt ciemne, aby nie zaburzały widzianego obrazu. Najwyższą kategorią przyciemnienia, jaką możemy nosić, jest 3 (w skali od 0-4). Odradzamy także stosowanie szkieł kolorowych, ponieważ mogą zmieniać widoczność barw, co jest niedopuszczalne za kierownicą. Najlepiej rzeczywistość odwzorowują szare soczewki, niektóre osoby decydują się też na okulary z brązowymi szkłami, ponieważ wyostrzają kontrast i mogą poprawić głębie widzianej ostrości.

Polaryzacja

Okulary dla kierowców powinny mieć soczewki z filtrem polaryzacyjnym, który sprawia, że widzimy mniej świetlnych refleksów. Docenimy je w trakcie jazdy w słonecznie dni, kiedy od jezdni mocno odbija się słońce.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna nie jest wbrew pozorom tym samym co filtr polaryzacyjny. Jej zadaniem jest zapobiec odbijaniu światła od okularów, dzięki czemu widzimy z większą ostrością. Innym rodzajem przydatnego filtra jest powłoka blue blocker, która nie przepuszcza przez soczewkę niebieskiego światła UV, co rozjaśnia obraz i poprawia kontrast widzenia.

Filtr UV

 

Nie trzeba nikogo przekonywać, że filtr UV jest bardzo ważny w każdych okularach przeciwsłonecznych, nie tylko tych dla kierowców. Jeśli szukamy przyciemnianych okularów, jakość filtra jest kluczowa, ponieważ jazda w nieodpowiednio zabezpieczonych okularach może powodować zapalenie spojówek, rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet zaćmę. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania całość szkodliwego promieniowania.

Materiał wykonania

Okulary dla kierowców muszą być odporne na uszkodzenia. Warunek ten muszą spełnić przede wszystkim soczewki, które nie mają prawa roztrzaskać się w razie wypadku lub stłuczki, ponieważ może to spowodować rozległe urazy oczu. Szczytem luksusu są soczewki poliwęglanowe, które są całkowicie odporne na potłuczenia i zarysowania, niestety ich cena jest równie wysoka jak jakość. Jeśli szukamy okularów przyciemnianych, dobrze również sprawdzają się soczewki z odpornego na zarysowania plastiku.

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ