Relaks dla oka

f02

Zbyt długa praca przy komputerze, wadliwe bądź nieodpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym dłużej przebywamy, czy zbyt długie zatopienie się w lekturze – choćby codziennej prasy. Zaczynamy łzawić, odczuwamy dyskomfort w postaci „suchych oczu” – jesteśmy przez to bardziej zmęczeni.

W prosty sposób możemy dać naszym oczom wytchnienie: zamknijmy oczy, połóżmy na nich obie dłonie – bijące z nich ciepło i parę głębokich oddechów podziała kojąco. Ciemność powoduje rozszerzanie się źrenic, przy jednoczesnym rozkurczeniu się mięśni – oczy wówczas odpoczywają. Po ściągnięciu dłoni z oczu, parę razy zamrugajmy i spójrzmy w dal – to pomoże przy ponownym skupieniu i prawidłowym postrzeganiu otoczenia. Takie proste czynności, prócz relaksacji, poprawiają jednocześnie akomodację oczu – bardziej wyraźnie widzimy zarówno obiekty znajdujące się blisko, jak i te oddalone. Możemy też zafundować sobie odprężający masaż oczu. Siedząc w zupełnym rozluźnieniu, opuszkami palców masujmy czoło, policzki i skronie, wykonując ruchy okrężne od środka czoła na zewnątrz. Po krótkim czasie trzy palce przyłóżmy do sklepienia oczodołu – w ten sposób wywieramy ucisk w kierunku jego kostnej krawędzi. Następnie połóżmy palce na zamknięte oczy i masujmy je delikatnie okrężnymi ruchami. Przy tym, wywierając kciukiem i palcem wskazującym ucisk na punkty akupresurowe na bocznych powierzchniach grzbietu nosa, powodujemy ogólne odprężenie. A kiedy udajemy się na spoczynek – gaśmy wszelkie światło. Oczy najszybciej i najlepiej wypoczywają w zupełnej ciemności: właśnie w takich warunkach siatkówka jest w stanie wydzielać i gromadzić najwięcej substancji niezbędnej do tego, byśmy w ogóle widzieli, zwanej radopsyną. Pamiętajmy: nie lekceważmy nawet drobnych z pozoru dolegliwości, takich jak np. łzawienie – mogą one być wstępem do poważniejszych kłopotów ze wzrokiem, wymagających dłuższego specjalistycznego leczenia!

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ