PŁYNY DO SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Podobnie jak soczewki kontaktowe również płyny do ich pielęgnacji różnią się między sobą. Wygodnym sposobem jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych, ponieważ za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki. Choć większość płynów wielofunkcyjnych nadaje się do pielęgnacji większości miękkich soczewek kontaktowych możliwe są wyjątki spowodowane różnym składem i istnieniem niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałami z jakich zbudowane są soczewki kontaktowe. Zawsze konsultujmy się ze specjalistą i stosujmy wyłącznie te płyny, które zalecił. Poza tym przestrzegajmy zaleceń podanych na ulotce dołączonej do opakowania.

Stosując każdy jeden płyn pamiętajmy o kilku zasadach:

  1. Nie dotykajmy zakończenia butelki z płynem, aby uniknąć jego zanieczyszczenia

  2. Zakręćmy butelkę z płynem zaraz po użyciu

  3. Przed zakupem innego płynu niż dotychczas stosowany skonsultuj się ze specjalistą

  4. Pamiętajmy o sprawdzeniu daty ważności. Nigdy nie stosujmy przeterminowanych płynów.

Właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych i ich spłukiwanie może wyeliminować co najmniej 90% bakterii znajdujących się na nich.

Miękkie soczewki kontaktowe, które zamierzamy ponownie założyć najlepiej jest czyścić i dezynfekować zaraz po ich zdjęciu. Tradycyjna metoda polega na umieszczeniu soczewki na suchej i czystej dłoni jednej reki, zaaplikowaniu kilku kropel płynu do czyszczenia i delikatnym pocieraniu przedniej i tylnej powierzchni soczewki. Następnie soczewkę należy dokładnie spłukać płynem i umieścić ją w pojemniczku na soczewki. Każdy z dwóch zbiorniczków pojemniczka należy wypełnić płynem, a następnie zamknąć i pozostawić w nim soczewki na określony w ulotce czas.

Utrzymywanie higieny pojemniczka na soczewki kontaktowe stanowi jeden z najczęściej zaniedbywanych aspektów higieny noszenia soczewek kontaktowych. Codziennie po założeniu soczewek należy pojemniczek opróżnić ze znajdującego się w nim płynu, przepłukać świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić do wyschnięcia. Suszeni pojemniczka jest ważne ponieważ drobnoustroje nie rozmnażają się w suchym środowisku. Pojemniczek należy regularnie wymieniać na nowy, przynajmniej raz w miesiącu.

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ