Okulary progresywne – charakterystyka

Okulary progresywne pozwalają dobrze widzieć osobom z tzw. prezbiopią (inaczej starczowzroczność) utrudniającą skupienie wzroku na obiektach znajdujących się w różnych odległościach. Dzięki nim, można nosić jedną parę okularów i widzieć na każdą odległość tak samo wyraźnie. Jak działają okulary progresywne?

Dzięki okularom progresywnym nie musimy nosić ze sobą kilku par tradycyjnych okularów jednoogniskowych. Umożliwia to specjalna konstrukcja soczewek, które podzielone są na trzy różniące się parametrami części. Gdy patrzymy na rzeczy znajdujące się daleko, spoglądamy w górę soczewek, do czytania patrzymy na dolną część, a wszystko co znajduje się w średniej odległości obserwujemy przez środkową część soczewki. Soczewki progresywne pozwalają patrzeć na różne odległości z taką samą ostrością obrazu.

Kto powinien stosować okulary progresywne?

Okulary progresywne to rozwiązanie wygodne dla każdej osoby, która potrzebuje dwóch osobnych par okularów do czytania i patrzenia w dal. Z reguły są to pacjenci w wieku mniej więcej 40 lat, ponieważ wówczas zaczyna się rozwijać prezbiopia. Soczewki progresywne dobiera się w oparciu o specjalistyczne badanie (przez refrakcjonistę lub optometrystę) i rozmowę określającą rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika.

Soczewki progresywne są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż dwuogniskowe, ponieważ przystosowane są nie tylko do patrzenia w dal i bliż, ale także na średnie odległości. Moc optyczna zmienia się w nich płynnie, dlatego użytkownik nie widzi znaczącego przeskoku między bliżą a dalą. Dodatkową zaletą jest też ich wygląd, który niewiele różni się od soczewek jednoogniskowych.

Czy okulary progresywne są wygodne?

Wiele osób boi się, że trudno będzie im przestawić się na użytkowanie okularów progresywnych. W większości przypadków adaptacja przebiega jednak dość szybko, chociaż trzeba dodać, że zależy to od wybranej klasy soczewek i czasu, jak w nich spędzamy. Jeśli dobrze dobraliśmy soczewki i będziemy nosić je przez cały czas, nasze oczy szybko do nich przywykną.

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ