Kształt twarzy a dobór okularów

Większość twarzy da się zaliczyć do jednego z pięciu podstawowych kształtów. Możemy mieć twarz kwadratową, okrągłą, trójkątną, podłużną lub owalną. Oczywiście niezależnie od tego, do każdej twarzy, możemy dobrać szereg okularów, korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych. Każda kolekcja znajdująca się w naszych salonach zawiera wzory zaprojektowane tak, aby pasowały do różnych indywidualnych kształtów. Ten artykuł być może pozwoli Państwu łatwiej wybrać najlepszą oprawkę dla siebie. Pamiętajmy jednak, że doradca klienta w naszym salonie optycznym zna się na tym dobrze i zawsze warto posłuchać jego rad. Aby idealnie opisać wymiary naszej twarzy należy zmierzyć cztery odległości. Pierwsza z nich to szerokość kości policzkowych. Następnie mierzymy kość szczękową w najszerszym miejscu. Później – czoło pomiędzy oczami a linią włosów. Ostatnia potrzebna nam wartość to długość twarzy od linii włosów po czubek brody. Gdy będziemy już znać wszystkie nasze wymiary na ich podstawie możemy stwierdzić jaki kształt z czterech podstawowych reprezentuje nasza twarz. 

Twarz owalna-jest to najbardziej perfekcyjny i symetryczny typ twarzy. Najszerszym miejscem są tu charakterystycznie wystające kości policzkowe. Ta granica wyznacza równoległe linie na dole i górze buzi. Jesteśmy w szczęśliwej sytuacji- większość okularów pasuje do kształtu takiej twarzy. Pozostaje tylko dobrać ich właściwy rozmiar.

Twarz kwadratowa– odpowiednie dla tego kształtu twarzy, są okulary lekko zaokrąglone. Górna część oprawki powinna lokować się raczej wysoko. Daje to efekt optycznego wydłużenia linii szczęki.

Twarz podłużna– odpowiednie są podobnie zaokrąglone kształty oprawek, jak dla kwadratowej. W tym przypadku jednak lepiej jest, gdy linia okularów wypada możliwie w połowie wysokości twarzy. Zmniejsza to wrażenie wydłużenia.

Twarz okrągła- ten typ twarzy jest najszerszy w okolicach policzków, przy czym czoło może być tylko trochę węższe od rozstawienia kości policzkowych. Elementy twarzy takie jak oczy i usta sprawiają wrażenie zaokrąglonych i pełnych. Dla zmniejszenia wrażenia okrągłości, wybierzmy raczej okulary o kanciastych, prostych kształtach. Wyraziste ciemne kolory, także zmniejszają wrażenie pulchności.

Twarz trójkątna– ten kształt twarzy charakteryzuje szerokie czoło, oraz wąskie usta i podbródek. Najodpowiedniejsze będą okulary z delikatną obwódką i prostą poziomą linią. Powinny być noszone niezbyt wysoko. Należy raczej unikać dużych oprawek z szerokim mostkiem i w wyrazistych kolorach.

Kształty twarzy mogą ulegać zmianom w ciągu naszego życia, czynnikami wpływającymi na to są nasza waga, wiek, ogólny stan zdrowia. Oczywiście, bez względu na kształt twarzy, ważnym parametrem jest sam rozmiar oprawki, który dobieramy proporcjonalnie do wielkości twarzy. Opis rozmiaru oprawki zwykle umieszczony jest na wewnętrznej powierzchni zausznika. Wszystkie wymiary podane są w milimetrach, na przykład rozmiar 50×18 – 135  oznacza, że szerokość tarczy ramki (pojedynczego otworu w oprawkach) wynosi 50 mm, szerokość mostka to 18 mm, a 135 to długość zausznika. Pocieszające jest to, że niezależnie od tego jaki kształt twarzy posiadamy, zawsze mamy możliwość doboru przynajmniej kilkanaście różnych par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Ilość dostępnych modeli w naszych salonach jest naprawdę imponująca i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego. Przyjdź i przekonaj się sam!!!

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ