ASTYGMATYZM ?!

Dzisiejszy tryb życia to dla oczu nie lada wyzwanie. Mimo, że natura przystosowała je do widzenia z daleka to przez wiele godzin dziennie wpatrują się w drgający monitor komputera, telewizor, książkę czy też inne przedmioty. Oczom szkodzi także słońce, kurz, chemikalia, urazy mechaniczne. Efektem tego są wyniki takie, iż prawie 30% młodych ludzi widzi nieostro.
Oko można porównać do aparatu fotograficznego, mającego z przodu soczewki (obiektyw w aparacie) , pozwalające na ogniskowanie obrazów i koncentrowanie promieni świetlnych na siatkówce. Siatkówka to warstwa komórek leżąca na wewnętrznej powierzchni oka i zawierająca komórki światłoczułe przesyłające impulsy wzrokowe do mózgu. Działanie siatkówki oka można porównać do błony fotograficznej na której powstaje obraz. W przedniej części oka , na jego zewnętrznej powierzchni jest rogówka- cienka, przeźroczysta błonka o działaniu soczewki, za rogówką, wewnątrz oka leży soczewka- galaretowata i przeźroczysta. Dzięki zmianom w swej grubości pozwala oku na szybkie nastawienie się na widzenie przedmiotów i obrazów raz z bliska a raz z daleka. Prawidłowe oko człowieka zbudowane jest w ten sposób, że na siatkówce otrzymywany jest ostry obraz obserwowanego przedmiotu. Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) jest wadą polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. Jeżeli promień krzywizny rogówki oka w płaszczyźnie pionowej jest inny niż w płaszczyźnie poziomej, to promienie świetlne padające na różne części rogówki załamywane są w różnym stopniu. Powoduje to, że obraz widziany przez pacjenta jest nieostry. Często zdarza się, że gdy pokazuje się pacjentowi znak krzyżyka, on widzi ostro tylko jedno jego ramię – pionowe lub poziome. Taki astygmatyzm nazywa się regularnym, a oko takie posiada dwie ogniskowe. Aby skorygować taką wadę stosuje się okulary z soczewkami cylindrycznymi. Oko ludzkie posiada zwykle tzw. niezborność fizjologiczną o wartości do 0,5D, która nie wymaga korekcji. Urazy oka są często przyczyną nierównej powierzchni rogówki, co powoduje astygmatyzm nieregularny, cechujący się większą ilością ogniskowych. Aby skorygować taką wadę konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych na powierzchni oka, lub specjalnych żeli okulistycznych wyrównujących powierzchnię rogówki. Niski astygmatyzm nie wywołuje objawów, jedynie ruchy mięśni czoła , powiek przy nasilaniu wzroku. Astygmatyk usiłuje zmieniać kolejno ogniskowanie obrazu na siatkówce, przesuwając je z osi pionowej na pozioma lub odwrotnie. Powoduje to na dłuższą metę zmęczenie oczu, bóle głowy.

Idź do salonu optycznego, zapisz się na wizytę i zbadaj się!

Ile osób wokół nas nawet nie wie, że ma taką wadę!

BADANIE WZROKU

Wasze spojrzenie nie jest kryształowo czyste? U nas możecie sprawdzić jakość widzenia. W każdym z naszych salonów możecie Państwo bezpłatnie dokonać badania wzroku.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ